A Selye János Egyetem kutatási projektjei 2017
PROJEKT – TKK – 2017 : 01
KNM-1326/2017/2.2 Az SJE Tanárképző Karának VI. Nemzetközi Tudományos Szimpóziuma: Inkluzív iskola – inkluzív társadalom
A projekt célja: Célunk a nemzetközi szimpózium eddigi együttműködését folytatni, amely segíti az interkulturalitást az oktatásban és társadalmi szinten. A nemzeti kisebbségek helyzetének ismertetése segíti a nyilvánosságot is abban, hogy az előítéletesség és a sztereotípia csökkenjen, valamint az aktív jogérvényesítésben regionális szinten és a felsőoktatásban.
A projekt felelős személyei: PaedDr. Strédl Terézia, PhD, PaedDr. Nagy Melinda, PhD.
A projekt megvalósítása: Tudományos együttműködés az egyetemekkel (Pozsonyi Komenszki Egyetem, Eperjesi Egyetem, Pécsi Tudományegyetem, Szombathely, Kolozsvár, Beregszász stb.) Konferenciakötet készítése.
A projekt kimenete: Tanulmánykötet.
PROJEKT – TKK – 2017 : 02
KNM-1321/2017/1.1.2 Terápia szocializációs hatása a nevelésben
A projekt célja: A projekt célja Terápia szocializációs hatása a nevelésben című monográfia kiadása. A publikáció célja megmutatni a terápia lehetőségeit és annak szocializációs hatását az inkluzív alapú oktatási-nevelési folyamatban. A publikáció interdiszciplináris megközelítés alkalmazásával kívánja elemezni az integrált és inkluzív környezetet. Az inkluzív nevelés alapja a differenciált, személyre szabott hozzáállás, kooperáció és aktív tolerancia.
A projekt felelős személye: PaedDr. Strédl Terézia, PhD.
A projekt megvalósítása: A nevelési intézmények (létesítmények) évről évre erőteljesebb szocializációs funkciót töltenek be a gyermekek és tanulók egészséges testi és lelki fejlődése folyamatában. Ebben a folyamatban és a létesítmények munkaeszközeiben fontos az alternatív technikák alkalmazása főképp akkor, amikor ezeket különböző társadalmi rétegből származó gyermekek látogatják, akik differenciált hozzáállást igényelnek.
A projekt kimenete: Tudományos monográfia.
PROJEKT – TKK – 2017 : 03
KNM-1322/2017/1.1.2 A jászói kolostorkert – kulturális örökségünk része
A projekt célja: A jászói kolostorkert – kulturális örökségünk része, című monográfia célja komplex rátekintést nyújtani a jászói kolostorkertre – a történelmére, alakulásának körülményeire, fejlődésére.
A projekt felelős személye: PaedDr. Melinda Nagy, PhD.
A projekt megvalósítása: A jászói kolostorkert kulturális, történelmi és természeti emlékmű egyben. Az előkészülőben lévő monográfia bemutatja a kolostorkert történelmét, építészeti stílusát. A monográfiátkét felsőoktatási oktató készíti: Ing. Pavol Balázs, PhD. – biológus, botanikus, és PaedDr. Melinda Nagy, PhD. – jászóból származó biológus, aki az adott témával már több mint 20 éve foglalkozik. A monográfia gazdag fénykép állományt fog tartalmazni, amely dokumentálni fogja a kolostorkert történelemi vonatkozású alakulását és a szerzők egyikének eredeti rajzai teszik még hitelesebbé és vonzóbbá.
PROJEKT – TKK – 2017 : 04
KNM-1328/2017/2.3 A magyar nyelv variativitása – Szlovákia kisebbségi nyelvi környezetében
A projekt célja: Három tevékenység keretén belül fókuszálni a kisebbségi nyelvi környezetben ápolandó magyar nyelv jellegzetességeire
A projekt felelős személye: Szabolcs Simon, PhD.
A projekt megvalósítása: A három tevékenység, amely a kitűzött célja kívánja elérni: Az SJE Tanárképző Kar Magyar nyelv és irodalom tanszékén 2010 óta működő Variológia Kutatócsoportjának nemzetközi szimpóziuma, Keresztes László – a debreceni egyetem professzor emeritus előadása a magyar nyelv keletkezéséről, Arany János bicentenáriumának alkalmából szervezendő emlékkonferencia.
A projekt kimenetei:
2017. március 29. Előadás: Keresztes László, a debreceni egyetem professzor emeritusa: A magyar nyelv keletkezéséről.
2017. április 28. Az SJE TKK Magyar nyelv és irodalom tanszékén működő Variológia Kutatócsoportjának nemzetközi szimpóziuma.
Tanulmánykötet.
2017. november 10. Tudomány és Technika Hete: Arany János jubileumi tudományos szimpózium.
PROJEKT – TKK – 2017 : 05
KNM-1324/2017/1.1.2 A csehszlovákiai ideológiai harc természetéről (1948-1989)
A projekt célja: Tudományos publikáció készítése és kiadása a csehszlovákiai kommunizmus (1948-1989) elfeledett aspektusáról, a csehszlovák társadalom magyar kisebbség ellen irányuló célzott ideológiai tevékenységéről.
A projekt felelős személye: Dr. habil. Vajda Barnabás, PhD.
A projekt megvalósítása: A publikáció elemzi a csehszlovák kommunizmus ideológiai tevékenységét 1948 és 1989 között. Konkrét történelmi események leírására összpontosít, amely a közelmúlt eseményeit, történéseit tárja elénk: az emberek szabad mozgása (migráció), populációs fejlődés, mediális propaganda – és teszi mindezt a magyar kisebbség szemszögéből.
A projekt kimenetei: Tudományos monográfia.
PROJEKT – TKK – 2017 : 06
D189/2017/13 Többség – Kisebbség együttélés
A projekt célja: A SzK Igazságügyi Minisztériuma Többség – Kisebbség együttélése projekt (D189/2017/13) keretében kerültek megrendezésre az Interkulturális oktatás workshopok 2017. október – november hónapokban az alábbi helyszíneken: Komárom, Nagykapos, Szepsi, Tornalja, Galánta. Ennek keretében három témával foglalkoztak: Szarka László vezetésével a történelem, történelempolitika és a történeti megbékélés – magyar-szlovák kapcsolatokkal, Nagy Melinda vezetésével együttélés – izoláltan, integráltan vagy asszimiláltan? (Romák Európában) témával és Strédl Terézia vezetésével a toleráns kommunikáció – kommunikatív tolerancia a gyakorlatban témával. A projekt keretén belül a témák könyv formában is kiadásra kerültek.
A projekt felelős személye: PaedDr. Strédl Terézia, PhD.
A projekt megvalósítása: Öt workshop a pedagógusok számára: Nagykapos, Szepsi, Tornalja, Komárom, Galánta. Egyetemisták monitorozása (előítélet, diszkrimináció, kooperáció), kompetencia fejlesztése (interkulturális nevelés).
PROJEKT – TKK – 2017 : 07
KNM-1323/2017/1.1.1 Eruditio – Educatio (a komáromi Selye János Egyetem Tanárképző Karának tudományos folyóirata)
A projekt célja: A neveléstudomány és a társadalomtudomány témakörében zajló elméleti és empirikus kutatások és azok eredményeinek publikálása. Teret ad a hazai és külföldi szakemberek tudományos kommunikációjára.
A projekt felelős személye: dr. habil. Barnabás Vajda, PhD.
A projekt megvalósítása: A tanulmányok lektori folyamatának biztosítása, a tudományos folyóirat 4 számának a szerkesztése, technikai kivitelezése
A projekt kimenetei: Az Eruditio – Educatio 12. évfolyama négy számának a megjelentetése.